Laureat 2019 – Grzane Wino
Grzane Wino to zespół poruszający się w nurcie piosenki poetyckiej i folkowej. Wzrusza, zachęca do refleksji i rozgrzewa niczym najlepsze trunki na ciepło. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, wśród których łęczycki NOCNIK dumnie się pręży i prezentuje.
Laureat 2018 – Sebastian Kubiak
Prawdziwy bard z gitarą. Liryczny, ciepły głos w połączeniu z zauważalną pasją gry na gitarze musiał zaowocować zwycięstwem w konkursie OPPT NOCNIK w Łęczycy.
Laureat 2017 – Robert Mazurkiewicz
Robert – muzyczna instytucja – muzyk – przede wszystkim gitarzysta, ale jak trzeba to zagra na wszystkim, kompozytor, tekściarz, realizator dźwięku, a przede wszystkim wspaniały muzyczny aranżer.
Laureaci 2016 – ex aequo – Ta jedna chwila
Zespół Ta Jedna Chwila istnieje od listopada 2010. Gra piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną, głównie do własnych tekstów, choć czasem sięga też po wiersze znanych poetów.
Laureaci 2016 – ex aequo – Oreada i Paduchy
Mimo krótkiego wspólnego stażu muzycznego ich połączenie muzyki folkowej z poezją jest prawdziwą muzyczną perełką. Początkujący zespół, który skradł serca jurorów i publiczności Nocnika 2016.
Laureat 2014 – Ola Gwadera
Młoda i zdolna wokalistka o silnej, a zarazem kojącej barwie głosu. Na nocnikowej scenie wystąpiła w towarzystwie uznanych muzyków.
Laureat 2013 – Latający Dywan
Formacja muzyczna o profilu poezji śpiewanej. Stworzona jest z muzyków i wokalistów zespołu „Trapiści”, którzy z powodu zainteresowań innym gatunkiem muzyki i rozbudowania składu o instrumentalistów, zmienili nazwę na „Latający dywan”
Laureat 2012 – Paweł Leszoski
Autor muzyki i tekstów, gitarzysta, wykonawca piosenki autorskiej „z filozofią w tle”. Absolwent ekonomii i autor analiz politologicznych. Wcześniej pracował m.in. jako pracownik korporacji oraz dziennikarz TVN CNBC, obecnie – jako student i pasjonat lingwistyki – jest zawodowym tłumaczem. Muzyką zajmuje się od połowy lat 90.
Laureat 2011 – Tomasz Edmund Drachal
Tomasz Edmund Drachal jest kimś na kształt archaicznego myśliwego. Kiedyś wymyślił, aby wziąć udział w Poetycko-Muzycznej Bitwie Pod Gorlicami w 2003 roku, recitalu „SANDłicz” i w kolejnej edycji „Bitwy” w 2004 r. Zaowocowało to koncertami (w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Łostowicach i w Sandomierzu), a także współpracą z Bartem Pałygą oraz Radarem.
Laureat 2010 – Agnieszka Kostencka
Obdarzona pięknym, przenikliwym głosem Agnieszka pochodzi z Wejherowa. Na co dzień współpracuje z autorem tekstów, gitarzystą i bardem Andrzejem Marczyńskim. Jest laureatką licznych festiwali.
Laureat 2009 – Zielone Liście
Choć istnieją od 2007 roku, zaczęło być o nich głośno dopiero dwa lata później. To właśnie w 2009 roku zespół zdominował przeglądy piosenki turystycznej i poetyckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W tym też roku wygrał V NOCNIK i tym samym przeszedł do historii łęczyckiego Przeglądu.
Laureat 2008 – 4 Razy w Roku
Bez wątpienia jeden ze zdolniejszych, choć wciąż mało znanych, zespołów z nurtu piosenki poetyckiej i turystycznej. Ich cechą charakterystyczną są zawsze znakomicie rozpisane głosy i niebanalne teksty. Choć zespół mało koncertuje (stąd nazwa), to NOCNIK już od lat na stałe wpisany jest w ich kalendarz.
Laureat 2007 – Ania Kloc
Ania Kloc Skromność, uroda i piękny głos to cechy, które zaważyły o zwycięstwie Ani podczas III NOCNIKA. Aktualnie Ania związana jest z zespołem Sami o Sobie, gdzie śpiewa i gra na gitarze. Jej akompaniatorzy, to dobrze znany miłośnikom Starego Dobrego Małżeństwa – Roman Ziobro (bas) oraz gitarzysta i kompozytor Zbigniew Tkaczyk.
Laureat 2006 – KMT Turek
Zespół, który w 2006 roku zaczarował Nocnikowe Jury oraz publiczność. Skromny, trzyosobowy skład nie dał szans konkurencji i zdecydowanie wygrał II OPPT Nocnik. W późniejszym czasie grupa wydała swoją pierwszą i jak na razie jedyną płytę pt. „Świat wokół nas”.
Laureat 2005 – Olo Dorociński
Historyczny laureat I (jeszcze wówczas centralnego) Nocnika, który mimo niemałych problemów z dotarciem do Łęczycy na czas zgarnął główną nagrodę. Obdarzony ciepłym głosem Olo często widywany jest wraz z zespołem, choć podczas łęczyckiego Przeglądu akompaniował sobie sam.