LAUREACI NOCNIKA

LAUREAT 2022 – PERON WĘDROWNY

Gdyby każdy peron w Polsce był tak rozśpiewany i umuzykalniony jak Peron Wędrowny, to zapewne Polacy byliby bardziej uśmiechnięci, a niekiedy być może z radością przyjmowaliby informacje o opóźnieniach. Rodzinna formacja, ktora nie dość, ze się szanuje i kocha, to jeszcze pięknie tworzy i wspólnie gra. Ich utwory to prawdziwie turystyczne melodie, ktore przenoszą słuchaczy w bieszczadzkie zakamarki i zapomniane nieco szlaki Beskidu Niskiego. Peron Wędrowny to namacalny dowód, że muzyka i turystyka zdecydowanie mogą iść w parze!

– – –

LAUREAT 2021 – ZBIGNIEW ŻUK

Piosenki pisze od dwunastego roku życia, nic więc dziwnego, że z łatwością wygrał NOCNIKowy konkurs. Co ciekawe, do Łęczycy przyjechał, a nie przybiegł, chociaż od 18 lat biega ultramaratony – a podczas biegania rozmyśla, załatwia sprawy i pisze nowe utwory.

– – –

LAUREAT 2019 – GRZANE WINO

Grzane Wino to zespół poruszający się w nurcie piosenki poetyckiej i folkowej. Wzrusza, zachęca do refleksji i rozgrzewa niczym najlepsze trunki na ciepło. Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, wśród których łęczycki NOCNIK dumnie się pręży i prezentuje.

– – –

LAUREAT 2018 – SEBASTIAN KUBIAK

Prawdziwy bard z gitarą. Liryczny, ciepły głos w połączeniu z zauważalną pasją gry na gitarze musiał zaowocować zwycięstwem w konkursie OPPT NOCNIK w Łęczycy.

– – –

LAUREAT 2017 – ROBERT MAZURKIEWICZ

Robert – muzyczna instytucja – muzyk – przede wszystkim gitarzysta, ale jak trzeba to zagra na wszystkim, kompozytor, tekściarz, realizator dźwięku, a przede wszystkim wspaniały muzyczny aranżer.

– – –

LAUREACI 2016 – TA JEDNA CHWILA (ex aequo)

Zespół Ta Jedna Chwila istnieje od listopada 2010. Gra piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną, głównie do własnych tekstów, choć czasem sięga też po wiersze znanych poetów.

LAUREACI 2016 – OREADA I PADUCHY (ex aequo)

Mimo krótkiego wspólnego stażu muzycznego ich połączenie muzyki folkowej z poezją jest prawdziwą muzyczną perełką. Początkujący zespół, który skradł serca jurorów i publiczności Nocnika 2016.

– – –

LAUREAT 2015 – OLA GWADERA

Młoda i zdolna wokalistka o silnej, a zarazem kojącej barwie głosu. Na nocnikowej scenie wystąpiła w towarzystwie uznanych muzyków.

– – –

LAUREAT 2013 – LATAJĄCY DYWAN

Formacja muzyczna o profilu poezji śpiewanej. Stworzona jest z muzyków i wokalistów zespołu „Trapiści”, którzy z powodu zainteresowań innym gatunkiem muzyki i rozbudowania składu o instrumentalistów, zmienili nazwę na „Latający dywan”

– – –

LAUREAT 2012 – PAWEŁ LESZOSKI

Autor muzyki i tekstów, gitarzysta, wykonawca piosenki autorskiej „z filozofią w tle”. Absolwent ekonomii i autor analiz politologicznych. Wcześniej pracował m.in. jako pracownik korporacji oraz dziennikarz TVN CNBC, obecnie – jako student i pasjonat lingwistyki – jest zawodowym tłumaczem. Muzyką zajmuje się od połowy lat 90.

– – –

LAUREAT 2011 – TOMASZ EDMUND DRACHAL

Tomasz Edmund Drachal jest kimś na kształt archaicznego myśliwego. Kiedyś wymyślił, aby wziąć udział w Poetycko-Muzycznej Bitwie Pod Gorlicami w 2003 roku, recitalu „SANDłicz” i w kolejnej edycji „Bitwy” w 2004 r. Zaowocowało to koncertami (w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Łostowicach i w Sandomierzu), a także współpracą z Bartem Pałygą oraz Radarem.

– – –

LAUREAT 2010 – AGNIESZKA KOSTENCKA

Obdarzona pięknym, przenikliwym głosem Agnieszka pochodzi z Wejherowa. Na co dzień współpracuje z autorem tekstów, gitarzystą i bardem Andrzejem Marczyńskim. Jest laureatką licznych festiwali.

– – –

LAUREAT 2009 – ZIELONE LIŚCIE

Choć istnieją od 2007 roku, zaczęło być o nich głośno dopiero dwa lata później. To właśnie w 2009 roku zespół zdominował przeglądy piosenki turystycznej i poetyckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W tym też roku wygrał V NOCNIK i tym samym przeszedł do historii łęczyckiego Przeglądu.

– – –

LAUREAT 2008 – 4 RAZY W ROKU

Bez wątpienia jeden ze zdolniejszych, choć wciąż mało znanych, zespołów z nurtu piosenki poetyckiej i turystycznej. Ich cechą charakterystyczną są zawsze znakomicie rozpisane głosy i niebanalne teksty. Choć zespół mało koncertuje (stąd nazwa), to NOCNIK już od lat na stałe wpisany jest w ich kalendarz.

– – –

LAUREAT 2007 – ANIA KLOC

Ania Kloc Skromność, uroda i piękny głos to cechy, które zaważyły o zwycięstwie Ani podczas III NOCNIKA. Aktualnie Ania związana jest z zespołem Sami o Sobie, gdzie śpiewa i gra na gitarze. Jej akompaniatorzy, to dobrze znany miłośnikom Starego Dobrego Małżeństwa – Roman Ziobro (bas) oraz gitarzysta i kompozytor Zbigniew Tkaczyk.

– – –

LAUREAT 2006 – KMT TUREK

Zespół, który w 2006 roku zaczarował Nocnikowe Jury oraz publiczność. Skromny, trzyosobowy skład nie dał szans konkurencji i zdecydowanie wygrał II OPPT Nocnik. W późniejszym czasie grupa wydała swoją pierwszą i jak na razie jedyną płytę pt. „Świat wokół nas”.

– – –

LAUREAT 2005 – OLO DOROCIŃSKI

Historyczny laureat I (jeszcze wówczas centralnego) Nocnika, który mimo niemałych problemów z dotarciem do Łęczycy na czas zgarnął główną nagrodę. Obdarzony ciepłym głosem Olo często widywany jest wraz z zespołem, choć podczas łęczyckiego Przeglądu akompaniował sobie sam.