Potrzeba wspólnego muzykowania wśród łęczyckich PTTK-owców zrodziła się tak dawno temu, że chyba nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty. Najróżniejsze pomysły łęczyckich spotkań z piosenką turystyczną ewoluowały przez lata, a wraz z nimi zmieniał się ustrój polityczny, w zatrważającym tempie rozwijały się  nowe technologie, aż wreszcie ówczesna śmietanka szkolnych drużyn wędrownych zaczęła przyprowadzać na rajdy swoje pociechy. Jedynym, co wciąż pozostawało takie samo i niezmiennie zbliżało do siebie ludzi z przeróżnych kręgów, była miłość do wędrówek, gór i piosenki turystycznej.

Mimo wielu – mniej lub bardziej udanych – prób zapraszania do Łęczycy muzyków, uprawiających szeroko pojętą piosenkę autorską, pierwszy Nocnik o zasięgu centralnym odbył się dopiero w 2005 roku.  Wówczas na dziedzińcu łęczyckiego Zamku Królewskiego przez dwa lipcowe dni rozbrzmiewała piosenka turystyczna. Pierwszym, historycznym już, laureatem łęczyckiego Przeglądu został Olo Dorociński, a sam Nocnik odbił się szerokim echem w światku turystycznego muzykowania. Wraz z upływającymi miesiącami Nocnik zyskiwał sobie nowych przyjaciół i dzięki temu rósł jak na drożdżach. Już od drugiej edycji stał się przeglądem ogólnopolskim, na który docierają turyści z najdalszych zakątków Polski.

W 2009 roku Nocnik przeniósł się kilkaset metrów dalej, goszcząc w murach nieczynnego, ale owianego legendą Zakładu Karnego w Łęczycy, gdzie odbywał się przez dwie edycje. To właśnie tam w pełni rozwinął swoje skrzydła i stał się obowiązkową pozycją dla wielu turystów, autostopowiczów, muzyków i miłośników piosenki turystycznej z całego kraju. Do dziś na przeróżnych szlakach, przy ogniskach i w schroniskach spotkać można osoby z charakterystycznymi, biało-czarnymi czapeczkami więziennymi na głowie. To znak, że wśród swoich wakacyjnych wojaży natrafili oni na Nocnik i spędzili niezapomnianą noc w prawdziwej więziennej celi. Wraz z siódmą edycją Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej powraca na Zamek, by wraz z rządzącym w nim od lat Diabłem Borutą, bawić się przy dźwiękach piosenki turystycznej.

Warto wspomnieć, że nazwa – Nocnik – narodziła się podczas pierwszego zebrania komitetu organizacyjnego, w maju 2005 roku, a jej autorem jest łęczycki gitarzysta i PTTK-owiec Krzysztof Baranowski.

Od 2007 roku podczas corocznego Nocnego Koncertu Gwiazd Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej wręczane są niecodzienne trofea PRZYJACIEL NOCNIKA, w postaci glinianych pucharów w wiadomym kształcie. Wyróżnienia te kierowane są do osób spoza grona Organizatorów, które od lat bezinteresownie pomagają przy tworzeniu Przeglądu.