GWIAZDY 2022!

MECHANICY SHANTY

 Śpiewają – jakżeby inaczej – szanty i piosenki żeglarskie, ale też muzykę z pogranicza irlandzkiego folku, bluegrass czy country. I robią to już od 37 lat!

Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni (bo gdzieżby indziej?), ale jej członkowie mieszkają w różnych częściach Polski – mimo to ciągle spotykają się ze sobą, by razem grać, śpiewać i bawić publiczność. Z „Mechanikami Shanty” możecie przypomnieć sobie takie przeboje jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp….

Tegoroczny koncert będzie ich NOCNIKowym debiutem, więc przyjmijcie ich tym cieplej!

mechnicy-shanty
mechnicy-shanty

WOJTEK GĘSICKI

Bard, który tak jak my wszyscy, wychodząc na ulicę pragnie spotkać drugiego człowieka. Z wielkim wyczuciem artystycznym nawiązującym do najlepszych tradycji polskiej estrady i kabaretu, rozmawia na swoich koncertach ze słuchaczami, sprawiając, że to co wydawało się być nieprzyswajalne, staje się przyjemne, mądre, melodyjne, że można tego słuchać, a nawet można to śpiewać i tańczyć.

Piosenka literacka zrodzona z westchnień i marzeń, staje się nam bliska przez lekki, zwiewny przekaz, przez swoje ciepło i wyszukaną prostotę. Odwieczny dylemat „mieć, czy być” przestaje być problemem, gdy wsłuchamy się w strofy wierszy i wersy piosenek prezentowanych przez Wojtka. Jego twórczość rozstrzyga ten problem jednoznacznie: BYĆ!

ZBIGNIEW ŻUK

Piosenki pisze od 12 roku życia. Dzieje się tak dzięki nieustającej życzliwości serdecznych znajomych Weny i Talentu, którzy wciąż o nim pamiętają. Swoją twórczość nazywa Sokiem z Żuka, gdyż ilekroć tworzy lub występuje, wyciska z siebie wszystko, co najlepsze. Od 18 lat biega ultramaratony. Bieganie to jego medytacja.

Podczas biegu załatwia wszystkie ważne sprawy, a także pisze kolejne piosenki.
Występował między innymi na:
– Festiwalu Anny Treter Korowód Piosenki Autorskiej „PIOSENKARNIA”,
– Festiwalu „Przy Kominku” w Kielcach (wyróżnienie za
kompozycję),
– Przeglądzie Piosenki Autorskiej „Strojne w Biel” w Lublinie (I Nagroda i Nagroda Publiczności),
– XV OPPT NOCNIK 2021 (I Nagroda)
– 54. Giełgdzie Piosenki Studenckiej (wyróżnienie w kategorii „Najlepszy Wykonawca”).

Jesienią ukaże się jego debiutancka płyta, na której znajdzie się 11 autorskich piosenek Zbigniewa Żuka.

mechnicy-shanty

H’ERNEST

Nazwa zespołu to kompilacja pierwszej litery nazwiska oraz imienia Ernesta Hemingwaya. W swoim dorobku artystycznym nagrał dwie płyty „Amulet” oraz „Tak mało czasu”. Zespół znalazł się czterokrotnie w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej im. Jonasza Kofty w Warszawie. H’ernest jest też laureatem II miejsca konkursu piosenki różnej na III otwartych spotkaniach „Zohylina 2010” , laureatem III miejsca XI Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie oraz wielu innych festiwali, w tym I nagrody specjalnej od Wolnej Grupy Bukowina na przeglądzie Piosenki tego zespołu w Łodzi w 2004 roku.

Koncerty zespołu leczą z wszystkich chorób duszy dawką poezji i dobrego humoru. Sami o sobie mówią, że są zespołem „silnie geriatrycznym”, ale ich energia temu zdecydowanie przeczy. Co grają? Trudno określić, bo jest tam duża dawka poezji, ale i trochę samby, trochę regee, jakieś elementy jazzu i rocka……i wszystkiego tego co nazywają „hernestowaniem”